GLAS OCH KERAMIK / Glas / Glasservisdelar 14346165
nr 1434 6165
Glasservisdelar
modell Helga, olika, ca 35 delar. Höjd: 10-18 cm
Kondition: nagg
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
måndag 29 november 2021
kl 19:43:43
29/11 19:33:27
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.